22 Nisan 2012 Pazar

günlerden pazar

Merhabalar efendim uzun bir aradan sonra yine sizlerleyim daha önceden bahsettiğim gibi ''junıor hukukçu'' olarak duyduğumu öğrendiğimi sizlerle paylaşmaya söz vermiştim öyleyse  uzatmadan sözümü tutup hemen konuya hızlı bir giriş yapayım.

pazar günleri benim için Hürriyet günüdür ve her pazar olduğu gibi nefis pazar  kahvaltısının ardından elime aldım gazeteyi önce şöyle bir karıştırdım laf aramızda önce resimlere bakar sonra tek tek okurum da :)

Gözüme ilk takılan ''imza atamayana noterde vergi ve harç yok''

Şükrü Kızılot'un kaleminden dökülmüştü...

***
İmza atamayana noterde vergi ve harç yok

DİYECEKSİNİZ ki “Bu da nereden çıktı?” 

Haklısınız, önce onu açıklayalım
Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun 206/3. maddesinde yazıyor!
VERGİ VE HARÇ MUAFİYETİ
Noter tarafından düzenlenecek belgelerde, karşı taraf imza atmayı bilmiyorsa, o işlem nedeniyle imza atamayan kişiden harç, vergi ve değerli kağıt bedeli alınmayacak. İmza atan kişiden ise alınacak!
İmza atmayı bilen bir kişinin, “Bilmiyorum” diyerek vergi ve harç ödemekten kurtulabilecek olması da olayın bir diğer yönü..
BİR ÖRNEK2012 yılında noterde düzenlenecek 1 milyon TL bedelli iki sayfalık bir sözleşme için;
- Okuma-yazma bilen ve imza atabilen kişi; 8.250 TL (binde 8.25) damga vergisi, 990 TL (binde 0.99) harç ve 12.50 TL (tek sayfa için 6.25 TL x 2 = 12.50 TL) değerli kağıt bedeli yani toplamda 9.252,50 TL ödeyecek.
- İmza atamayan kişi ise, HMK’nın 206/3. maddesine göre, bir TL dahi, damga vergisi, harç ve değerli kağıt bedeli ödemeyecek.
Görüldüğü gibi, okuma-yazma bilmeyen veya bir başka nedenle imza atamayan kişiye, noter tarafından düzenlenecek belgelerde, özel olarak vergi, harç ve değerli kağıt belgesi muafiyeti tanınıyor. “Arkadaş sen imza atamadığın için vergi, harç vs.’ den muafsın” deniliyor.
Bu da okuma-yazma bilmemenin avantajı!

yazının devamına buradan da ulaşabilirsiniz.

eee ne dersiniz ortada bir adelet mi var yoksa adeletsizlik mi?

elçiye zeval olmaz ben duyduğumu aktarıyorummm

iyi pazarlar efendim....

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder